Jdi na obsah Jdi na menu
 


Samice svolná k páření a Králičí svatba

26. 7. 2009

Samice svolná k páření

 
Období, kdy je samice připravena ke krytí se nazývá říjí. Je vyvoláno i hormonálně a u divokých králíků se opakuje nepravidelně (olivňuje to počasí). Králík, který je chovaný doma je schopný se pářit celý rok.
    Samička, která je v říji při drbání na zadní části těla nadzvedává pánev. Její stydké pysky jsou lehce narudlé a nateklé, neklidně hrabe v podestýlce a některé samice začnou v ústní dutině hromadit seno a slámu. Znak říje je i to, že naskakovává na jiné králíky a je zvýšená agresivita.

Králičí svatba

   Páření i vlastní krytí probíhá mimo klec (třeba ve venkovným výběhu nebo v pokoji). Samici vždy přidáváme k samci, nikdy ne naopak. Kdyby jste to tak udělali, je možné, že samička samce napadne, protože bude v jejím teritoriu. Zda bude samec úsměšný hned, anebo bude muset usilovat o samičku déle záleží na tm, jak je samička svolná k páření.
   
Může se pozorovat následující způsob chování :
Pachová kontrola a značkování - Sameček očichává anální oblasti samičky, aby ucíil její vzrušující aromatické látky, sekrety pachových žláz, a aby se přesvědčil, zda a do jaké míry je v říji. Třením láz na bradě označuje okolí a také samičku. Kromě toho svou "dámu srdce" uctívá i mířeným oaorském moči obsahující jeho aromatické sekrety.
Nadbíhání - v počáteční fázi říje nechá samice samce přiblížit, aby ji mohl ze zadu očichávat. Pokud začne semec potom dotírat samice uzkočí pryč, ale vždy zůstává v dosahu a v dohledu samečka. Když se přiblíží znovu odskočí. Pokud samečka vůbec neakceptuje, může dojít k tomu, že bude pronásledovat i vyhánět.
Mazlení - v případě, že se sameček samičce líbí, ale ona není přpravena na akt páření, položí oba hlavy na sebe. Samička se při tom tikne k zemi a sameček ji olozuje. Pak se k sobě začnou tulit. Jakmile začne semeček šťouchat do své vyvolené snaží se jí řícz něco v tom slova smyslu "Jesště víc mazlení prosím." Může k tomu vyzívat i samečka.
Páření - Samice ve vysokém stádiu říje se tiskne k zemi a zvedá pánev, to samečkovy usnadňuje do ní proniknout. Rychlími kopulačními pohyby dojde k ejakulaci. Po úspěšném aktu sklouzne sameček se zavrčením na stranu a zůstane několik vteřin ležet. Opakvání krytí není nutné.